Ak vás v noci zobudí zvuk monitora dychu, snažte sa (hoci je to ťažké) zachovať chladnú hlavu a pozbierať v sebe aj posledné kúsky rozvážnosti. Toto je totiž moment, kedy nie je čas na paniku, pretože jediné, čo potrebujete, je bojovať o život vášho dieťaťa!
Presne rovnakú skúsenosť má za sebou aj Jana Malaga, zakladateľka slovenskej obsahovej agentúry Content agency a dnes už dvojnásobná mamina dvoch krásnych chlapcov. Problém so zástavou dýchania sa prejavil u jej staršieho syna Riška hneď na tretí deň potom, ako sa spolu vrátili domov z pôrodnice. „Keby nás monitor dychu o tretej v noci nezobudil, neviem, ako by to dopadlo…,“ hovorí s vďakou v hlase Jana Malaga.
Sama pritom priznáva, že napriek tomu, že monitor dychu tvoril súčasť ich novorodeneckej výbavy, s manželom mu nepripisovali žiadnu špeciálne dôležitú úlohu. „Spolu s manželom sme monitor dychu vnímali skôr ako praktické využitie techniky. A síce som všetko, čo pomôže monitorovať stav bábätka považovala za povinnú výbavu, vnímala som ho skôr ako samozrejmosť. V rámci novorodeneckej výbavy ho pri deťoch využívali aj ďalší členovia mojej rodiny, preto som nad jeho nákupom nijako nepremýšľala. Ani vo sne by mi však nenapadlo, že ho naozaj budeme potrebovať,“ hovorí Janka, pričom si do detailov spomína na noc, kedy spolu s manželom bojovali s obrovským strachom, že prídu o svojho prvorodeného syna.
Na moment, keď sa do ticha noci ozval prenikavý zvuk monitora dychu zrejme ani jeden z nich nikdy nezabudne. Signalizácia zdravotného problému nastala len tretí deň potom, ako sa Janka spolu s Riškom vrátili domov z pôrodnice. „O tretej ráno nám monitor dychu signalizoval, že Riško nedýcha,“ spomína Jana Malaga.
V momente, keď začujete zvuk monitora dychu však nie je čas a ani priestor premýšľať o tom, čo sa deje. Je nutné konať, a to okamžite! Pri zástave dýchania ide doslova o sekundy a čím pohotovejšie budete reagovať, tým je väčšia šanca, že vaše bábätko zachránite.
„Po spustení alarmu sme sa spolu s manželom rozbehli rovno k postieľke. Snažili sme sa Riška prebudiť zvýšeným hlasom, ale aj viacerými prudšími, ráznymi potraseniami. (Až potom som si prečítala, že toto nebola správna technika prvej pomoci). Ihneď otvoril oči a potom opäť odpadol. Po krátkej chvíli sa nám ho našťastie opäť podarilo prebrať, začali sme ho vyzliekať, otvorili sme okno a Riško sa opäť nadýchol a začal plakať. Nebol našťastie ešte fialový, len úplne biely. Manžel už medzitým zavolal aj rýchlu zdravotnú pomoc. Po ich príchode sa jedna zo zdravotníčok na Riška dôkladne pozrela a preverila, či je všetko v poriadku. Následne sme s nimi šli aj do nemocnice, kde Riškovi urobili všetky potrebné vyšetrenia. Všetky našťastie dopadli dobre a Riško je dodnes zdravý ako buk. Odvtedy sme monitor dychu využívali ešte obozretnejšie, a to aj pri druhom synovi. Každej jednej mamičke, a najmä takej, ktorá má za sebou predčasný pôrod, ho rozhodne odporúčam. Nikdy totiž neviete, kedy vám toto jednoduché zariadenie začne signalizovať, že dieťa prestalo dýchať,“ dodáva s vďačnosťou za Riškovo zdravie Jana Malaga.
Čo užitočné nám Jana ešte prezradila?
● monitor dychu začne vydávať signál po 20 sekundách odvtedy, čo podložka neeviduje pohyby – dýchanie,
● vyššie riziko SIDS je práve pri deťoch narodených skôr, tak ako to bolo pri Riškovi, ktorý sa narodil na prelome 36.-37. týždňa tehotenstva nie spontánne, ale sekciou (cisársky rez),
● detskú postieľku s monitorom dychu nie je vhodné prisúvať k manželskej posteli, lebo vníma mikro pohyby/dýchanie rodičov a tým pádom nemonitoruje dýchania bábätka spoľahlivo,
● bábätko naozaj veľmi jemnučko dýcha a naučila som sa ho monitorovať aj pri spánku v kočíku či autosedačke nahmataním tepu na zápästí,
● CD a prvou pomocou pri SIDS, ktoré bolo priložené k podložke k monitoru dychu, som si pozrela až po tomto incidente a zistila som, že som mohla svojou horlivou neuváženosťou a stresovým správaním Riškovi pri podávaní prvej pomoci ublížiť,
● niektoré štúdie spomínajú, že ak sa takýto „incident“ a hrozba SIDS vyskytnú, treba vraj byť obozretný aj pri druhom bábätku.
Ak vás v noci zobudí zvuk monitora dychu, snažte sa (hoci je to ťažké) zachovať chladnú hlavu a pozbierať v sebe aj posledné kúsky rozvážnosti. Toto je totiž moment, kedy nie je čas na paniku, pretože jediné, čo potrebujete, je bojovať o život vášho dieťaťa!
Presne rovnakú skúsenosť má za sebou aj Jana Malaga, zakladateľka slovenskej obsahovej agentúry Content agency a dnes už dvojnásobná mamina dvoch krásnych chlapcov. Problém so zástavou dýchania sa prejavil u jej staršieho syna Riška hneď na tretí…
V mene celej mojej rodiny Vám zo srdca ďakujem za ušlachtilú činnosť, ktorej sa venujete vďaka monitoru dychu, ktorý máme od Vás zapožičaný sa na mňa moje slniečko usmievalo aj dnes. Nemuselo tomu tak byť. Pred pár dňami sa nám spustil alarm v strede noci a bol opodstatnený. Našťastie a chvalabohu sme mali možnosť zasiahnuť hneď. Ďakujeme!
Zdroj: facebook.com/pg/nadaciakrizovatka/reviews/
Monitor dychu nám ako novopečeným rodičom dáva pocit bezpečia najmä počas noci. Keď sme si nášho chlapčeka priviezli z pôrodnice, pri tom všetkom sme pozabudli na monitor dychu a prvú noc sme museli zvládnuť bez tejto pomôcky. Náš malý chlapček spal tak pokojne, až som sa bála či dýcha. Celú noc sme sa strhávali obaja s manželom zo sna a kontrolovali, či je všetko v poriadku. Takže hneď ráno išiel manžel vybaviť monitor dychu a odvtedy spíme spokojne aj my a našťastie aj náš maličký. Ďakujeme…